Single blog

Jaunimo mainų stovykloje – kūrybiškas gamtos tausojimas

Kūrybiškumo ugdymas – puikus būdas padėti jaunam žmogui atskleisti save, susirasti bendraminčių, o, svarbiausia, suprasti, kad gamtą tausoti yra ne tik prasminga, bet ir įdomu. Tai patvirtino 2016 m. liepos 1-6 d. Kaune vykusi Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projekto stovykla „Kūrybiškas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo bendradarbiavimas tausojant gamtą“. Dviejų kaimyninių tautų draugystė atsiskleidė stovyklos dalyvių grupėje, kurią suformavo jaunuoliai iš Lietuvos ir Lenkijos. Stovyklos veiklų programa leido kiekvienam dalyviui jaustis puikiai, nes joje netrūko nei rimtų pokalbių apie ekologiją, nei žaidimų, ekskursijų, kūrybinių užduočių ar improvizacijų. Visų stovyklos veiklų kulminaciją – dalyvių parodytą pantomimos spektaklį gamtos tausojimo tema – buvo pakviesti stebėti miestiečiai ir Kauno svečiai. Tarptautinius jaunimo mainus jau keliolika metų organizuojančiai Lietuvos Kolpingo draugijai šis projektas buvo dar vienas sėkmingo renginio pavyzdys.

Projekto „Kūrybiškas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo bendradarbiavimas tausojant gamtą“ tikslas – skatinti tarpkultūrinį dialogą, ugdyti jaunimo domėjimąsi ekologija, puoselėjant vartotojiškumui priešingas vertybes. Šiam tikslui įgyvendinti projekto sumanytojai pasitelkė menines saviraiškos formas. Viena tokių formų buvo interaktyvaus teatro metodų naudojimas, kuriant improvizuotą pantomimos spektaklį. Jaunuoliams iš Lietuvos ir Lenkijos atskleisti save ir išmokti perteikti savo idėjas ant scenos padėjo profesionalus pantomimos teatro aktorius ir režisierius V.Bortkevičius, turintis daug darbo su jaunimu patirties. Susirinkusieji išvysti šio menininko vadovaujamo projekto dalyvių atlikto spektaklio „Aklieji. Gimimas“ buvo ypatingai nustebinti ir sujaudinti. Spektaklio idėja, jaunuolių vaidyba, šviesos, garso ir vaizdo projekcijos, sukūrė tokį sukrečiantį įspūdį, jog daugelio žiūrovų akyse buvo galima pastebėti ašaras. „Šio spektaklio mintis labai gili, priverčia susimąstyti apie žmogaus ir gamtos santykį“,- taip apie spektaklį atsiliepė viena iš žiūrovių.

Šešių dienų stovyklos programa prasidėjo jaunuolių susipažinimu, skirtingų tautų prisistatymu, bendra vakarone ir susipažinimu su Kauno senamiesčiu. Kitą dieną projekto dalyviai praleido ekskursijoje po Nemuno kilpų regioninį parką, susipažino su Birštono miestu. Idėją saugoti gamtą, ginti gyvybę, priešintis vartotojiškumui ir stiprinti savo dvasinį pasaulį palaikanti Lietuvos Kolpingo draugija projekto dalyvius pakvietė drauge sudalyvauti sekmadienio Šv. Mišiose. Kaip teigė vienas iš projekto dalyvių, „buvo gera malda pradėti stovyklos užsiėmimus“. Minčių apie savo gyvenseną, savo baimes ir lūkesčius, norą keistis ir tobulėti padėjo atskleisti stovyklos metu vykusi meno terapija. Jos metu dalyviai galėjo piešti tiesiog ant savo rankų, o ryškiaspalvius piešinius pakomentuoti grupės refleksijoje. Savo žinias ir sumanumą Lietuvos ir Lenkijos atstovai galėjo išbandyti protmūšio metu. Besibaigiant stovyklos veikloms organizatoriai pateikė dalyviams siurprizą, kuris maloniai nustebino jaunuolius. Jų laukė mažas ąžuoliuko sodinukas, kurį dalyviai visi kartu pasodino pačiame Kauno centre. Kiekvienos dienos tam tikra programos dalis būtinai būdavo skiriama repeticijai, nes buvo labai svarbu gerai pasiruošti vaidinimui. Repeticijos, didžioji dalis stovyklos veiklų ir spektaklis vyko moderniai įrengtame ir jaukiame Kolpingo kolegijos pastate.

Organizuojant jaunimo mainus svarbu atsižvelgti į pamatinius neformalaus ugdymo principus. Lietuvos Kolpingo draugijos organizuotos tarptautinės jaunimo mainų stovyklos metu buvo suderintas mokymasis klausant pranešimų apie ekologijos sampratą, gamtos tausojimą, dvasinę ekologiją ar ekologišką gyvenimo būdą, o taip pat ir jaunų žmonių mokymasis tarpusavyje, vieniems iš kitų. Mokymąsi diskutuojant apie ekologiją ir gamtos saugojimą papildė mokymasis realiose situacijose, pavyzdžiui, visiems kartu organizuojant spektaklį arba sodinant ąžuoliuką. Renginio programos koordinatoriai stengėsi pakankamai lanksčiai derinti iš anksto suplanuotą programą, atsižvelgdami į dalyvių laisvalaikio poreikį. Pozityvaus požiūrio netrūko nei organizatoriams, nei lektoriams, nei dalyviams. Galbūt todėl užsimezgė itin artimas ryšys tarp stovyklos dalyvių, kurie nesiskirstydavo iki vėlaus vakaro.

Vertinant pagal dalyvių atsiliepimus, šio projekto sėkmingumą būtų galima laikyti neabejotinai dideliu. Dalyviai liko patenkinti ne tik patalpomis, maitinimu ar apgyvendinimu, bet dar labiau džiaugėsi turėję galimybę artimiau susipažinti su kitos tautos atstovais, išbandyti save ant scenos, pabendrauti su kitaip mąstančiais, pagilinti savo anglų kalbos žinias. Džiugina faktas, kad jauniems žmonėms įspūdį paliko entuziastingai stovyklos veiklose dalyvavusi fizinę negalią turinti mergina. Jos energija ir ryžtas nepasiduoti savo negaliai įkvėpė ir stebino ne tik stovyklos organizatorius, lektorius, dalyvius, bet ir visus aplinkinius.

Lietuvos Kolpingo draugija vykdydama šį projektą bendradarbiavo su Lenkijos Kolpingo draugijos Jaunimo skyriumi. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondas. Projekto organizatoriai taip pat dėkoja visiems tiekėjams, savanoriams, rėmėjams, prisidėjusiems prie stovyklos įgyvendinimo.

Renginio akimirkos – Lietuvos Kolpingo draugijos FB paskyroje: https://www.facebook.com/LietuvosKolpingoDraugija/photos/?tab=album&album_id=1149009475150656

Tags: